Територіальні органи ДФС
у Рівненській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Чи вважаєте Ви, що набори даних у формі відкритих даних, які оприлюднюються ДФС є корисними для Вас?

Податкові новації 2019 року: податок на доходи фізичних осіб

08.02.2019

Рівненське управління ГУ ДФС у Рівненській області в зв’язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII, інших нормативних актів та з метою ознайомлення платників податків з новаціями в оподаткуванні розпочинає серію публікацій присвячених таким змінам.

Так, Законом № 2628-VIII внесені зміни, які застосовуються з 01.01.2019 року, зокрема, щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб, а саме:

1. Не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абз. 1 п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) (п.п. 165.1.26 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).

Таким чином, з 01.01.2019 року не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб стипендії, які у поточному році не перевищують 2690 грн. на місяць, незалежно від джерела виплати.

2. Не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником податку за договором страхування від страховика-резидента або страховика-нерезидента, іншого ніж довгострокове страхування життя та недержавне пенсійне забезпечення, при дотриманні певних умов (п.п. 165.1.27 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).

Отже, з 01.01.2019 року, при дотриманні певних умов, не оподатковуються суми страхової виплати, виплаченої страховиком-нерезидентом.

3. Не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) - у частині, що не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (п.п. 165.1.39 п.165.1 ст. 165 ПКУ).

Таким чином, з 01.01.2019 року оподатковується податком на доходи фізичних осіб лише та частина вартості подарунка, що перевищує 25% мінімальної зарплати (у 2019 році - 1043,25 грн. на місяць). До 01.01.2019, якщо вартість дарунків перевищувала вказаний розмір, то вся їх вартість оподатковувалася податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.

4. Розширено перелік витрат, дозволених для включення до податкової знижки.

Так, до податкової знижки включається сума коштів у вигляді орендної плати за договором оренди житла, фактично сплачених платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи. Розмір такої знижки не може перевищувати (у розрахунку на календарний рік) 30 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої на 1 січня звітного (податкового) року (у 2019 році - 125190 грн.) (п.п. 166.3.9 п. 166.3 ст. 166 ПКУ).

Також, Законом України від 03 липня 2018 року № 2477-VIII (набрав чинності 28.07.2018) визначено, що до витрат, дозволених до включення до податкової знижки включаються сума коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення (п.п. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 ПКУ).

Отже громадяни, які сплачують за освітні послуги, що надаються вітчизняними дошкільними, шкільними та позашкільними закладами освіти, також мають право на податкову знижку.

До змін, право на користування податковою знижкою надавалося лише за послуги, сплачені на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для здобуття середньо-професійної або вищої освіти.

5. Законом України від 10 липня 2018 року № 2497-VІІІ (набрав чинності 15.08.2018) визначено, що при отриманні сум винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору від фізичних осіб - платників єдиного податку четвертої групи, їх отримувач зобов'язаний включити суми таких доходів до річної податкової декларації за звітний рік та самостійно сплатити з них установлені цим Кодексом податки та збори (п.п. 164.2.2 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Тобто, зобов'язані подати податкову декларацію громадяни, що отримували винагороди за цивільно-правовими договорами від фізичних осіб - платників єдиного податку четвертої групи (оскільки такі виплати отримуються не від податкових агентів).