Територіальні органи ДФС
у Рівненській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Що рівнянам необхідно знати про земельний податок

23.10.2018

Плата на землю - це обов'язковий платіж у складі місцевого податку на майно, який стягується в формі земельного податку або орендної плати.

Хто є платником земельного податку, як і в якому розмірі він нараховуєтья, хто може скористатись пільгами та не сплачувати цей платіж? Про це – читайте далі.

Як розраховують податок

Справляння плати за землю регулюється статтями 269-289 Податкового кодексу України.

Розмір плати за землю залежить від виду землі, розташування земельної ділянки (у межах населеного пункту чи поза його межами), категорії землекористувача, нормативної грошової оцінки ділянки, ставки податку.

Ставки земельного податку встановлюють місцеві органи влади, оскільки плата за землю – місцевий податок. Ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, не повинна перевищувати трьох відсотків від їхньої нормативної грошової оцінки.

Хто є платником податку

Земельний податок сплачують власники ділянок та земельних часток (паїв), а також постійні землекористувачі.

Нарахування земельного податку для громадян проводиться фіскальною службою до 1 липня і надсилається у вигляді податкових повідомлень, а оплата повинна бути здійснена протягом 60 днів з дня вручення такого повідомлення.

Земельний податок нараховується за місцем знаходження ділянки. Так само здійснюється й нарахування фізичним особам орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, та визначаються терміни її сплати.

Якщо фізична особа здає пай в оренду, то плата за землю здійснюється у формі орендної плати, зазначеної в договорі, однак фактично вона не може бути меншою або більшою за податок на землю. При цьому, під час виплати коштів  за користування таким паєм, у власника землі виникає дохід, з якого повинен бути сплачений податок з доходів фізичних осіб в розмірі 18% і військовий збір - 1,5%.

Якщо громадянин здає земельну ділянку в оренду суб'єкту господарювання, то подавати декларацію з податку на доходи йому не потрібно. Якщо ж здає в оренду іншій фізособі, то нобхідно самостійно задекларувати свої доходи і самостійно сплатити податок на доходи  фізосіб та військовий збір.

Хто має пільги зі сплати податку

Зі сплати земельного податку встановлено ряд пільг. Так, від його сплати звільняються:

інваліди першої і другої групи;

громадяни, які виховують трьох і більше дітей до 18 років;

пенсіонери (за віком);

ветерани війни та особи, на яких поширюється дія закону про статус ветеранів війни;

постраждалі від наслідків аварії на ЧАЕС.

Всі ці пільги діють не більше ніж на одну земельну ділянку за кожним з видів:

для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більше 2 га;

для будівництва та обслуговування житлового будинку (присадибна ділянка): у селах — 0,25 га, в селищах — 0,15 га, в містах — 0,1 га (10 соток);                     

для індивідуального дачного будівництва — 0,1 га;

для будівництва індивідуальних гаражів — 0,01 га;

для ведення садівництва — 0,12 га.

Якщо фізична особа має більше однієї земельної ділянки, вона повинна подати до податкової інспекції заяву і вказати, яка із земельних ділянок буде звільнена від податку.

Який буде штраф, якщо не сплатити податок

За несплату податку у вищезазначений термін, фізосіб чекає штраф в розмірі 10% суми боргу (при затримці на 30 днів) або 20% при більш тривалому терміні, а також нарахування пені в розмірі 120% річних облікової ставки НБУ за кожен день прострочення сплати.